عرضه Zen 4 و RDNA 3 در فصل آخر 2022 – نسل بعد برای سال آیندهبه نظر می‌رسد عرضه خانواده‌های Ryzen Zen 4 Raphael و Radeon RX RDNA 3 در فصل آخر 2022 اتفاق می‌افتد تا AMD سال آینده را قدرتمند به پایان برساند. این شایعه از سوی افشاگر توییتر Vegeta منتشر شده که اخیرا اطلاعات خوبی را به اشتراک گذاشته است، از جمله مشخصات احتمالی و بازه زمانی عرضه چند محصول نسل بعدی.

در جدیدترین توییت، این افشاگر ادعا کرده که AMD قصد دارد پردازنده‌ها و گرافیک‌های نسل بعدی خود را در آخرین سه ماهه سال آینده میلادی روانه بازار نماید. تیم سرخ RDNA 2 و Zen 3 را در فصل چهارم 2020 منتشر کرد و این یعنی دو سال پس از آنها شاهد جانشین آنها خواهیم بود. البته احتمال دارد AMD چند محصول را به عنوان راهکارهای میان مدت بین Zen 3 و Zen 4 به همراه RDNA 2 و RDNA 3 عرضه نماید. از جمله آنها می‌تواند به سری پردازنده‌های شایعه شده Ryzen 5000XT و پردازنده‌های Zen 3 با فناوری 3D V-Cache اشاره کرد.

عرضه پردازنده‌های Zen 4 و گرافیک‌های RDNA 3 در فصل آخر 2022

همچنین اشاره شده که اولین نمونه‌های RDNA 3 یا همان گرافیک‌های Navi 3X در ادامه همین امسال تولید خواهند شد تا جانشین مدل‌های Navi 2X حاضر در سری کارت گرافیک‌های Radeon RX 6000 شوند. بدون شک دلایل زیادی برای هیجان وجود دارد، حتی با این که بیش از یک سال با محصولات نسل بعدی تیم سرخ فاصله داریم.

برای شروع، معماری Zen 4 از فناوری 5 نانومتری TSMC بهره می‌برد در حالی که چیپ IOD نیز بر پایه فناوری ساخت 6 نانومتری TSMC می‌باشد. ظاهرا معماری جدید قرار است بیش از 20 درصد بهبود IPC را ارائه دهد که با شایعات قبلی (25 درصد بهبود دستورالعمل بر کلاک) در یک راستا قرار دارد. پردازنده‌های Zen 4 همچنان چیپلت‌هایی حاوی 8 هسته را به همراه خواهند داشت و انتظار داریم 50 درصد بهبود کارایی بر مصرف را نسبت به Zen 3 شاهد باشیم. گفته می‌شود که Zen 4 از دستورالعمل AVX 512 پشتیبانی خواهد کرد اما باید ببینیم این قابلیت برای چیپ‌های رده مصرف کننده نیز به کار گرفته می‌شود یا خیر. اینتل چنین کاری را انجام داده و در حالی که شاهد افزایش کارایی شدیدی در تنها برخی بارهای کاری هستیم اما مصرف انرژی بسیار بالاست. نوع پیاده سازی AMD شاید متفاوت باشد اما در حال حاضر انتظار می‌رود این قابلیت تنها به چیپ‌های EPYC Genoa محدود شود.

جزئیات جدیدی از پردازنده‌های AMD Zen 4 Raphael

در ادامه اشاره شده که سری Raphael احتمالا حداکثر پرچمداری با 16 هسته را در زمان عرضه در اختیار خواهد داشت. ما شنیده‌ایم که تیم سرخ ممکن است تعداد هسته‌ها را در پلتفرم مصرف کننده خود افزایش دهد اما MLID کاملا در این باره مطمئن نیست. اگر تعداد هسته‌ها از 16 عدد فراتر رود یعنی یک پردازنده با سه چیپلت که با توجه به ابعاد پکیج Raphael چندان درست به نظر نمی‌رسد. همچنین پردازنده‌ای با تعداد هسته بیشتر یعنی قیمتی بالاتر از احتمالا 1000 دلار.

برخی مشخصات قابل انتظار سری Zen 4 Rapahel

  • معماری جدید Zen 4 (بهبود IPC و معماری)
  • فناوری ساخت جدید 5 نانومتری برای هسته‌ها و 6 نانومتری برای بخش ورودی / خروجی
  • پشتیبانی از پلتفرم AM5 با سوکت LGA 1718
  • پشتیبانی از حافظه‌های دو کاناله DDR5
  • 28 خط PCI Express Gen 4.0
  • توان حرارتی 105 الی 120 وات (نمونه‌ای ویژه با 170 وات)

در زمینه پلتفرم، مادربردهای AM5 از سوکت LGA 1718 استفاده می‌کنند که احتمالا مدت زمان زیادی در بازار خواهد بود. این پلتفرم از حافظه‌های DDR5 5200، تا 28 خط PCI Express Gen 4.0، قابلیت‌های بیشتر NVMe و USB 3.2 و احتمالا USB 4.0 پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر تصور می‌شود که پلتفرم AM5 در اوایل 2022 جزئیات بیشتری دریافت کند زیرا APUهای Rembrandt احتمالا در همین زمان برای پلتفرم دسکتاپ معرفی خواهند شد. پردازنده‌های Raphael اما ظاهرا در انتهای 2022 عرضه می‌شوند.

نقشه راه AMD

پردازنده‌های دسکتاپ Raphael شاید با گرافیک مجتمع RDNA 2 همراه باشند تا لاین آپ مصرف کننده AMD نیز مشابه لاین آپ اینتل از گرافیک مجتمع پشتیبانی کند. این پردازنده‌ها همانطور که گفته شد تا اواخر 2022 عرضه نمی‌شود و این زمان بسیار زیادی است. در این حالت شاهد رقابت آنها با پردازنده‌های نسل سیزدهم دسکتاپ Raptor Lake اینتل خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: Radeon RX 6900 XT LC سافایر لیست شد – قیمت گذاری مضحک!


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *