درخواست نماینده مجلس از روحانی: بستن درگاه پرداخت و مقابله با خرید بیت کویندر ماه‌های گذشته نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان هیاهوی خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین بالا گرفته است. اما ظاهراً این موضوع نیز برای مسئولین کشور چندان خوشایند نبود و حالا از رئیس جمهور درخواست مقابله با خرید بیت کوین را کرده‌اند.

درخواست توانگر برای مقابله با خرید بیت کوین

مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی امروز با انتشار نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور کشور در توئیتر خواهان برخورد با خرید و فروش ارز دیجیتال در کشور شد. در متن این نامه آمده است:

“متأسفانه بعد از مدیریت مسأله‌دار دولت در بازار سرمایه، بسیاری از لیدرهای ناصالح سرمایه مردم در فضای مجازی، نسبت به تشویق مردم به خرید رمز ارزهای خارجی به خصوص بیت کوین اقدام نموده‌اند و اکنون جستجوی کلمات مربوط در فضای مجازی از جستجوی کلمه بورس پیشی گرفته است و این یعنی عده‌ای ناآشنا و ناآگاه در جستجوی راهی برای ورود به این حوزه هستند.”

در ادامه این نامه عنوان شده که این موضوع احتمالاً به تشدید خرید غیررسمی ارز برای این منظور منجر خواهد شد و متأسفانه خرید ریالی رمز ارز از درگاه‌های پرداخت داخلی نیز در حال انجام است. توانگر پیش‌بینی کرده که در این مورد احتمالاً مسأله‌ای شبیه به سکه ثامن به صورت شدیدتر تکرار خواهد شد. او پایان از دولت درخواست کرده:

“اولاً درگاه‌های پرداخت مشکوک به این مبادلات را هر چه سریع‌تر مسدود نماید.
ثانیاً اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت کوین و تبلیغ کنندگان در فضای مجازی را انجام و اجازه ندهند این موضوع باعث ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار سرمایه شود.”

در پایان این نامه عنوان شده که ضروری‌ است اقدامات لازم در این خصوص به کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی اطلاع داده شود تا لازم نباشد اقدامات نظارتی بعدی در پیگیری ماجرا انجام گیرد.

نگران از دست دادن سرمایه مردم یا راه از دست دادن آن؟

پس از ضربه‌هایی که بورس در ماه‌های اخیر به سهامداران حقیقی و مردمی که با تشویق دولت سرمایه‌های خود را راهی این بازار کرده بودند زد، بسیاری از مردم تصمیم گرفتند تا این بازار بی‌حساب و کتاب را حتی با ضرر رها کرده و برای درآمدزایی به سراغ روش‌های دیگری از سرمایه‌گذاری بروند. یکی از این روش‌ها خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که در چند ماه گذشته به بازار بسیار پررونقی تبدیل شده.

درخصوص آینده بازار ارزهای دیجیتال هم حرف و حدیث بسیار است و از آنجایی هم که دانش ما در این زمینه کافی نیست، نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آیا این بازار قرار است کماکان به رشد خود ادامه دهد و یا به سرنوشتی شبیه به بازار بورس ایران دچار شود.  با این حال، آنچه که در اظهارات “رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس” واضح بوده اینست که نگرانی مجلس در دو زمینه خلاصه می‌شود؛ پیشی گرفتن جستجوی کلمات مرتبط با ارز دیجیتال از بورس و ضربه شدید به بازار بورس.

در حالی نگرانی‌ها پیرامون ضربه احتمالی به بازار بورس حالا در مجلس بالا گرفته است که در چند ماه گذشته بخش بزرگی از شهروندان کشور از همین بازار بورس ضربه سنگینی خورده‌اند و هیچ اقدام کارسازی برای جلوگیری از این ضرردهی صورت نگرفته است. خروج نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سرمایه پس از بی‌ثباتی بازار و ریزشی که در ماه‌های اخیر شاهد بودیم، یک واکنش کاملاً طبیعی است.

حتی اگر راه‌های دسترسی و خرید و فروش به ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی بسته شود هم به نظر نمی‌رسد که اعتماد از دست رفته آنها به بازار بورس به این زودی‌ها بازگردد. بنابراین بهتر است که به جای برخوردهای قهری و مسدود کردن بازارهای موازی، راهی درست و منطقی برای جذب مردم به سمت بازار سرمایه ارائه شود.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *